×

Nie zapomnij o fitoestrogenach walcząc z cellulitem!

Nie zapomnij o fitoestrogenach walcząc z cellulitem!

Dzisiejszy wpis poświęcony będzie fitoestrogenom, czyli związkom pochodzenia roślinnego. Fitoestrogeny należą do grupy polifenoli, w roślinach pełnią funkcję ochronną przed szkodliwym działaniem bakterii i wirusów, natomiast w organizmach ludzi i zwierząt mogą wykazywać słabą aktywność estrogenową. Fitoestrogeny pod wpływem działania przewodu pokarmowego ulegają konwersji do związków wykazujących aktywność hormonalną.

soybeans-182295_640

W jakich produktach występują fitoestrogeny?

Ziarno ryżu i żyta
Nasiona soi
Kapusta
Jabłka
Marchew
Czosnek
Ziemniaki
Herbata i kawa

Zawartość fitoestrogenów w wyżej wymienionych produktach zależy od wielu czynników, m.in. od:

– odmiany roślin
– części rośliny
– miejsca uprawy
– warunków klimatycznych i agrotechnicznych
– stopnia przetwarzania produktów
– warunków przechowywania
– stopnia dojrzałości

Gdybyśmy chwieli pójść tym tropem dalej i zagłębić się w budowę chemiczna fitoestrogeny można podzielić na:

* izoflawony
* lignany
* kumestany
* stilbeny

Izoflawony występują najczęściej w ziarnach soi i roślinach strączkowych. Z badań przeprowadzonych na tych substancjach wynika, że izoflawony sojowe: genisteina i daidzeina pomagają regulować gospodarkę hormonalną u kobiet, zapobiega osteoporozie i nowotworom oraz obniża poziom cholesterolu.

Lignany maja bardzo podobne działanie do izoflawonów. Znajdziemy je w pełnoziarnistym pieczywie żytnim, zwłaszcza tym z dodatkiem słonecznika. Lekarze i naukowcy badający wpływ tych substancji na zdrowie człowieka mówią, ze są cudownym lekiem na długowieczność.

Kumestany znajdziemy w czerwonej koniczynie, nasionach słonecznika i kiełkach fasoli.
No i na koniec stilbeny – maja działanie przeciwutleniające, a znajdziemy je w np. w winogronach i winie. Stilbeny mają duży wpływ na procesy starzenia się, więc warto o nich pamiętać chcąc opóźnić ten proces.

Działanie prozdrowotne fitoestrogenów

Liczne badania wykazują, że fitoestrogeny maja ogromny wpływ na nasze zdrowie. W krajach z Dalekiego Wschodu gdzie spożycie soi jest bardzo duże notuje się o wiele mniejszą zachorowalność na raka, osteoporozę, choroby układu krążenia.


Zestaw do domowego usuwania cellulitu


No dobrze, a jaki to ma związek z cellulitem? – zapytacie.

Powstawanie cellulit jest ściśle związane z gospodarką hormonalną. Zaburzenia hormonalne na poziomie estrogenów prowadzą do zaburzeń gospodarki lipidowej. Nie przesądzę jeśli powiem, że im więcej estrogenów –tym więcej cellulitu. Spożywając produkty bogate w fitoestrogeny przywracamy prawidłowy poziom hormonów w naszym organizmie i łatwiej jest nam się pozbyć pomarańczowej skorki. Produkty zawierające fitoestrogeny pobudzają estrogeny do wychwytywania ich z pokarmu, który spożywamy i tym samym nasz organizm nie podwyższa stężenia żeńskich hormonów, bo nie czuje już takiej potrzeby, skoro dostał je wraz z pożywieniem. Ponadto warzywa, w których znajduja się fitoestrogeny obniżają poziom cholesterolu, odtruwają naszą wątrobę, oczyszczają organizm i pomagają regenerować uszkodzone komórki i tkanki.

Na koniec jeszcze ciekawostka:

cup-2176_640

Fitoestrogeny jak pisałam wyżej znajdują się w herbacie. Najlepiej jest pic zieloną, bo zielona herbata bardzo fajnie wpływa na odchudzanie i redukcje cellulitu. Badania wykazują, że jeśli będziemy pić dziennie 5 szklanek zielonej herbaty zwiększymy wydatek energetyczny naszego organizmu, a co za tym idzie przyspieszymy utlenianie tłuszczów i metabolizm. To świetny sposób na walkę z otyłością i cellulitem!

Jak widać znowu okazuje się, że nasza dieta jest bardzo ważna nie tylko dla zdrowia ale i dla urody.

Jedzmy warzywa kapustne, strączkowe i soję, a będziemy zdrowe i bezcellulitowe! 😉


Jeśli chcesz się pozbyć cellulitu zapisz się na mój NEWSLETTER
Wiem o cellulicie wszystko i  chętnie podam Ci 1001 sposobów, które pomogą Ci się go pozbyć!

Jeśli spodobał ci się ten artykuł – udostępnij go! 🙂

2 comments

comments user
Klaudia

Na cellulit pomaga też mezoterapia igłowa. Moja koleżanka robiła w krk w osteomedzie i faktycznie nie ma cellulitu. Ja też sobie zrobię ten zabieg, ale dobrze wiedzieć o czymś takim jak fitoestrogeny. Muszę jeszcze bardziej przyjrzeć się swoim posiłkom:)

comments user
Gabinet Kosmetyczny Kielce

Cellulit to zmora większości kobiet i zazdroszczę tym, które go nie mają. Walka z nim jest ciężka, długotrwała ale efekty są.
Jeśli kogoś interesują domowe sposoby na walkę z cellulitem to podaję link gdzie można sobie o tym poczytać :

link w podpisie – zgodnie z zasadami tu panującymi 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.