×

Centella asiatica – wąkrotka azjatycka i jej antycellulitowe działanie w kosmetykach

Centella asiatica – wąkrotka azjatycka i jej antycellulitowe działanie w kosmetykach

Hej dziewczyny!

Słyszałyście już o Wąkrotce azjatyckiej czyli po łacinie Centella asiatica? Wiecie co to takiego? Nieee? To ten wpis jest właśnie dla was, bo tak się składa, że centella ma bardzo duży udział w walce z cellulitem.

800px-Starr_020803-0094_Centella_asiatica

Centella asiatica należy do rodziny baldaszkowatych. Roślina pochodzi z Azji i występuje zwykle na terenach wilgotnych, zacienionych, ale także na sawannie i w lasach tropikalnych. Centella jest rośliną niewielką o płożących się łodygach.

Surowcem leczniczym wąkroty jest ziele, niekiedy używane są także liście zbierane latem w czasie bezdeszczowej pogody i suszone w bezpiecznych miejscach.

Centella asiatica jest bardzo bogata w różne związki chemiczne. W jej częściach nadziemnych znajdziemy m.in.:

* azjatykozyd

* triterpenowy glikozyd

* kwas azjatykowy

* pochodne kwasu trihydroksyursenowego

Odmian centelli jest kilka i w zależności od odmiany skład rośliny może się nieco różnić. Jedno za to mają wspólne: wszystkie związki ursenu jakie się znajdują w tej roślinie mają właściwości przeciwzapalne.

Centella asiatica  – trochę historii

Centella asiatica jest znana już od wielu, wielu lat, nie skłamię chyba jeśli powiem, że tysięcy. Niegdyś była używana w Afryce i Azji przeciw trądowi i chorobom skórnym. W medycynie chińskiej zaś od wieków stosowana jest przeciwgorączkowo, odkażająco, moczopędnie, przeciw żółtaczce, egzemom, trudno gojącym się ranom, a także przeciw udarowi.

W staroindyjskim systemie medycznym zwanym medycyną ayurwedyjską Centella używana była jako roślina mlekopędna, przeciwgorączkowa, wzmagająca apetyt, poprawiająca wzrok, pamięć, a także lecząca bielactwo, anemię, dolegliwości układu moczowego, choroby krwi, bronchit, astmę, ospę wietrzną.

Nie wiem czy zauważyliście, ale wąkrota azjatycka ma tak wszechstronne zastosowanie, że czasami trudno uwierzyć jak to się dzieje, że w tak małej roślince drzemie tak ogromna moc!

Centella asiatica  – teraźniejszość

Wiemy już jak człowiek wykorzystywał działanie wąkroty niegdyś, a jak jest dzisiaj? Wąkrota ma gorzki, nieprzyjemny smak, stosowana jest jako kardiotonik, środek tonizujacy, żołądkowy, wiatropędny, moczopędny, rozjaśniający umysł, poprawiający pamięć i apetyt. ponadto uważa się, że jest doskonałym lekiem na przeróżne choroby skóry, krwi oraz nerwów.

Liście wąkroty do dziś są jednym z niezastąpionych środków w leczeniu syfilisu, trądu i biegunki u dzieci. Sproszkowane liście są doskonałym środkiem moczopędnym, syrop z liści natomiast jest świetny w przypadku chronicznej łuszczycy.

Ziele wąkroty azjatyckiej stosowane jest po ukąszeniach węży w celu leczniczym, a także znieczulającym.

Uważa się, że centella odbudowuje rezerwy energetyczne organizmu, jest skuteczna w leczeniu załamań nerwowych, stresu. Centella poprawia koncentrację, wzmaga aktywność fizyczną i psychiczną, obniża ciśnienie krwi i chroni przed zatruciami.

No dobrze, jak widać ta niepozorna roślina ma moc uzdrawiania wielu różnych chorób, ale jaki to ma związek z cellulitem? Pewnie czytacie niecierpliwie ten artykuł z nadzieja, że w końcu dobrniecie do sedna…

Centella asiatica i cellulit

Zacznę może od tego, że najstarsze badania, które przeprowadzano na tej roślinie wykazały, że Centella poprawia przepływ krwi przez ciało poprzez wzmocnienie żył i naczyń włosowatych. Odnotowano też wysoką skuteczność w leczeniu zapalenia żył, skurczach nóg, puchnięciu, nabrzmiewaniu, uczuciu ciężkości. Skoro Centella ma tak dobre działanie na krążenie to zaczęto ja polecać osobom chorym, przykutym do łóżka. Centella u takich chorych likwidowała odleżyny i zapobiegała ich dalszemu powstawaniu, poprawiała krążenie, a także funkcje mózgu i pamięci.
Idąc tym tropem naukowcy zaczęli odkrywać kolejne właściwości Centelli. Jak wykazało szereg kolejnych badań wyciągi z Centelli wzmagają syntezę kolagenu, regulują wzrost fibroblastów, regenerują tkankę łączną skóry. Tak więc okazało się, że mieszanina kwasów azjakotykowego i madekassowego oraz azjatykotydu wpływa na powstawanie w organizmie ludzkim kolagenu.

I to było wiekopomne odkrycie niezwykle ważne nie tylko dla przemysłu kosmetycznego, ale również dla kobiet!

Kto bowiem walczy z bliznami? KOBIETY!

Kto boi się zmarszczek i chce wyglądać młodziej niż wygląda? KOBIETY!

I w końcu – kto nienawidzi cellulitu i najchętniej pozbył by się go raz na zawsze? KOBIETY oczywiście po raz trzeci! 😀

Na koniec powiem wam jeszcze ciekawostkę:

Już w 1999 roku grupa naukowców przeprowadziła badania, których wyniki były niezwykłym odkryciem. Roztwór wodny z liści Centelli podawany 3 razy dziennie przez 24 dni przyspieszył proliferację komórek i syntezę kolagenu zwiększając napięcie skóry. Dodatkowo zaobserwowano przyspieszenie gojenia się ran i zanikanie nawet starych blizn.

No i co wy na to?

W ostatnich latach Centella stała się popularna bardziej niż jakiekolwiek inne zioła czy rośliny lecznicze. Jest coraz częściej wykorzystywana zarówno w przemyśle farmaceutycznym jak i kosmetycznym. Jeśli mi nie wierzycie na słowo, spróbujcie sami – skuteczność preparatów i kosmetyków zawierających Centellę jest o wiele większa niż zwykłych peelingów, kwasów czy kremów zawierających sztuczne „ściągacze” skóry.


Jeśli chcesz się pozbyć cellulitu zapisz się na mój NEWSLETTER
Wiem o cellulicie wszystko i  chętnie podam Ci 1001 sposobów, które pomogą Ci się go pozbyć!

Jeśli spodobał ci się ten artykuł – udostępnij go! 🙂