×

Cellulit i cellulitis – wiesz z czym walczysz??

Cellulit i cellulitis – wiesz z czym walczysz??

Dzisiaj kolejny “wiedzowy” wpis. Tak jak często widzę na forum że nie każda z nas wie czym się różnią rozstępy od cellulitu, tak jeszcze częściej widzę że mylone są 2 pojęcia cellulit i cellulitis.
Co to jest cellulit już pisałam na tym blogu. Ale dla utrwalenia, chętnie przypomnę. Cellulit (lipodystrofia) jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz wynikające z tego powodu patologiczne zmiany w tkance podskórnej. Cellulit nie jest chorobą, chociaż w zaawansowanych stadiach może być źródłem bólu. Co ciekawe, jest naturalnym sposobem gromadzenia tłuszczu w organizmie kobiety i mimo że upierdliwy i potrafiący spędzać nam sen z oczu to jednak są na niego proste sposoby – można z nim zawalczyć na przykład odpowiednimi kosmetykami profesjonalnymi na cellulit

Cellulit

Natomiast z cellulitisem sprawa już nie wygląda tak różowo. Po pierwsze dlatego, że nie jest to zwykły defekt w wyglądzie naszej skóry, ale choroba, którą wyleczyć można tylko i wyłącznie antybiotykami, bo to antybiotykami zwalczamy przede wszystkim chorobotwórcze bakterie.
A odpowiadając na pytanie co to jest cellulitis to:
Cellulitis jest to stan zapalny tkanki łącznej i skóry właściwej, jest to schorzenie dermatologiczne wywołane przez bakterie. Najczęściej wywołują go bakterie o wdzięcznych nazwach: Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus)  i Paciorkowiec ropotwórczy (Streptococcus pyogenes).

Cechą charakterystyczną cellulitisu jest fakt – iż te miejsca ciała, które są zaatakowane przez cellulitis zmieniają kolor. Nasza skóra w tych miejscach przyjmuje barwę od czerwonej do fioletowej. Bardzo często oprócz innego koloru zauważyć można obrzęk, każde dotknięcie chorego miejsca powoduje ból, pieczenie i często świąd.


 

Cellulitis

W niektórych przypadkach cellulitis odpowiedzialny jest za pojawienie się wysokiej gorączki i wymiotów.
A objawy cellulitisu  często przypominają początek grypy – jesteśmy rozbici, mamy dreszcze i temperaturę.

I jeszcze jedna charakterystyczna dla tej choroby rzecz. Cellulitis następuje zwykle po ukąszeniu przez owady, oparzeniu skóry lub  w wyniku zranienia i zwykle występuje na odsłoniętych partiach ciała. A z cellulitem wiadomo. Zwisa mu oparzenie czy ukąszenie – tak samo czy nogi mamy odsłonięte czy przykryte.

Cellulitis leczymy tylko antybiotykami. Nie pomogą tu żadne kremy ujędrniające skórę, ruch czy dieta przeciw cellulitowi. No i tyle. Myślę że po tej porcji informacji bez trudu każda z nas jest w stanie odróżnić cellulit od cellulitisu. Nie tylko w nazwie ale i po objawach i wyglądzie