Dlaczego cellulitis jest groźny??
Już o tym pisałam – ale przypomnę i nawet rozszerzę temat. Przeglądając Wasze wypowiedzi na forach nadal często zauważam, że słowo cellulit i cellulitis stosuje wiele dziewczyn zamiennie. Ale co się dziwić – sama jeszcze nie tak dawno popełniałam ten błąd. Tym bardziej, że nawet media wprowadzają zamęt w naszym słownictwie. Na niejednym portalu i w niejednym artykule znalazłam słowo cellulitis – mimo że artykuł ewidentnie dotyczył cellulitu – czyli pomarańczowej skórki.
Skoro już ustaliłyśmy że cellulitis nie ma nic wspólnego z cellulitem – który jest po prostu nieprawidłowo rozłożonym tłuszczem na naszym ciele, to warto też uzmysłowić sobie czym jest cellulitis.
Cellulitis jest tak naprawdę powszechnie występującą infekcją skóry – zapaleniem tkanki łącznej, która dotyka ludzi.
To, co uważamy za zwykłe zadrapanie lub ukąszenie owada może stać się przyczyną cellulitisu, który jest chorobą i wymaga szczególnej uwagi.
Zapewne wiesz, że twoja skóra składa się z warstw – dokładnie trzech. Cóż, cellulitis to zakażenie występujące w najgłębszej warstwie skóry zwanej tkanką podskórną. Ten rodzaj zakażenia jest wywołany przez bakterie, które mogą dostać się do organizmu przez uszkodzenia ciągłości skóry wszelkiego rodzaju (np. cięcia, zarysowania, poparzenia, ugryzienie przez zwierzaka, a nawet ukąszenie robala jeśli je rozdrapiemy).
Zazwyczaj, gdy pojawi się skaleczenie, ma ono wpływ tylko na górne warstwy skóry. A że nasz organizm potrafi sobie radzić z rozciętą skórą – problem po paru dniach znika samoistnie.
Jeśli mamy mniej szczęścia – to może dojść do zakażenia. I wtedy takie zakażenie utrudnia gojenie się rany. Jednakże jego cechą charakterystyczną jest to że dotyczy tylko zewnętrznych warstw skóry. Jeśli jednak w wyniku dalszego rozwoju dotrze do najgłębszych warstw skóry to wtedy już jest traktowane jako cellulitis – choroba będąca zapaleniem tkanki łącznej. Gdy właśnie ona nas dotknie wszystkie trzy warstwy skóry są zaczerwienione. Dodatkowo odczuwamy ból i pieczenie. Może również pojawić się obrzęk.
Co wywołuje cellulitis?
Różne rodzaje bakterii może powodować cellulitis – zapalenie tkanki łącznej.Najczęściej są paciorkowce i gronkowce
Jak wiadomo do kontaktu z bakteriami dochodzi codziennie. Jesteśmy nimi otoczone – do tego stopnia – że niektóre rodzaje bakterii nawet żyją na naszych ciałach i nic się złego nie dzieje. Mimo to niektóre bakterie występujące w środowisku są dla nas niebezpieczne, zwłaszcza jeśli dostaną się przez skaleczenie do naszego organizmu – dzięki czemu mogą spowodować zakażenie.
Jakie są objawy cellulitu?
Cellulitis może pojawić się na dowolnej części ciała, ale często atakuje naszą twarz, ręce i nogi – miejsca najbardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia skóry. Jeśli miejsce w którym Twoja skóra jest przecięta jest bolesne, czerwone, ciepłe, a nawet spuchnięte – to możliwe że doszło do infekcji i powinnaś się z tym zgłosić do lekarza. Diagnoza jaką w takim przypadku możesz usłyszeć to – zapalenie tkanki łącznej czyli cellulitis. W miejscu jego występowania Twoja skóra będzie czerwona i zaczerwienienie to będzie dotykało coraz większej części Twojego ciała – charakterystyczne jest to, że rozchodzi się bardzo szybko. W niektórych przypadkach, mogą pojawić się czerwone smugi wokół zakażenia.
Cellulitis jest poważną chorobą i jeśli podejrzewasz ze Cię dotknął – to musisz zgłosić się do lekarza po pomoc medyczną.
Cellulitis może wywołać u Ciebie gorączkę, dreszcze. Kolejnym objawem są powiększone węzły chłonne. Bakterie mogą dostać się do krwiobiegu, a nawet kości w pobliżu zakażenia – tak więc nie należy ich lekceważyć.
Jeśli lekarz podejrzewa że masz cellulitis, zbada skórę i przeprowadzi wywiad, w którym będzie dopytywał się co ostatnio robiłaś i gdzie oraz w jaki sposób uszkodziłaś swoją skórę. Zwykle samo badanie skóry wystarczy by stwierdzić czy cierpisz z powodu cellulitisu, ale równie często i dla utwierdzenia się w diagnozie może być pobrana krew do badania.
Na szczęście cellulitis jest w miarę łatwą chorobą do wyleczenia – wystarczy zażywać antybiotyk by pozbyć się szkodliwych bakterii z organizmu. Zdarza się jednak – że w bardziej zaawansowanych stadiach antybiotyk ten będziesz otrzymywać dożylnie w szpitalu.
A w następnym wpisie umieszczę jeszcze kilka porad – co zrobić żeby ryzyko wystąpienia cellulitisu zmniejszyć do minimum
3 comments