×

A Ty z którym rodzajem cellulitu walczysz??

A Ty z którym rodzajem cellulitu walczysz??

Cellulit ma wiele “twarzy”. Często jest niezauważalny, czasem wyraźnie szpeci skórę, ale bywa też i tak, że jest źródłem nieprzyjemnych dolegliwości – niektóre rodzaje cellulitu (a właściwie jego fazy) charakteryzują się tak zaawansowanymi zmianami, że nie sposób uwolnić się od uczucia jego stałej obecności w naszym życiu. No, ale Drogie Panie, nie po to wymyślono kuracje antycellulitowe by się poddawać. Każdy rodzaj cellulitu można załagodzić, każdy można zlikwidować przy odrobinie starań. Najpierw warto jednak dokładnie “przestudiować” cellulit u siebie. Poniżej znajdziecie krótki opis rodzajów skórki pomarańczowej z jakimi przychodzi się nam zmagać.

Rodzaje cellulitu – podział ze względu na odczucia dotykowe

Jak zapewne doskonale wiecie cellulit nie zawsze wygląda tak samo, a dotykając skóry pokrytej cellulitem możemy odbierać różne wrażenia. Patrząc na skórkę pomarańczową pod tym kątem cellulit dzielimy na twardy, wiotki i obrzękowy.

Cellulit twardy

Występuje najczęściej u młodych kobiet i to jeszcze przed dwudziestym piątym rokiem życia. Zmiany podskórne nie są bardzo wyraźnie widoczne, ale można je wyczuć. Skóra pokrywająca taki cellulit jest bardzo często szorstka i sucha. Pod nią nierównomiernie gromadzą się produkty przemiany materii, woda i tkanka tłuszczowa – ta ostatnia w takiej ilości, w jakiej na to pozwalamy tzn. w zależności od stopnia otłuszczenia całego organizmu.

Cellulit twardy najczęściej rozlokowuje się na zewnętrznej części ud, pośladkach i po wewnętrznej stronie ud w okolicy kolan. Im szybciej się za niego weźmiemy, tym większe szanse na jego pozbycie się. Cellulit twardy, nieleczony, chociaż początkowo niewidoczny chętnie ewoluuje i przechodzi w inne rodzaje cellulitu.

Cellulit wiotki

Nazywa się go również cellulitem kobiet dojrzałych, bowiem obserwuje się go najczęściej u czterdziestolatek i pań w starszym wieku. Jak sama nazwa wskazuje cellulit ten pokrywa zwiotczała (w wyniku procesów starzenia się) skóra, a cellulit (miękki w dotyku) może pokrywać nie tylko dolne partie ciała (jak u osób młodych), ale też ramiona, brzuch, a nawet piersi.

Cellulit obrzękowy

Czasem mówi się, że cellulit ten łączy cechy cellulitów opisanych powyżej, ale to nie do końca prawda, bowiem charakteryzuje się on występowaniem obrzęków, które doprowadzają do odkształceń skóry i pojawienia się charakterystycznych zgrubień i dołków. Zjawisko to nie do końca jest wynikiem skłonności do tworzenia się cellulitu i jego powstawaniu można zapobiec, choć może też okazać się, że nie obejdzie się bez pomocy lekarza (obrzęki bywają zwiastunami wielu poważnych chorób).

Rodzaje cellulitu – podział ze względu na strukturę (wypełnienie)

Ze względu na charakter struktury warstwy podskórnej cellulit dzieli się na cellulit wodny, lipidowy i cyrkulacyjny.

Cellulit wodny

Powstaje wskutek zatrzymania w warstwach podskórnych wody (wraz z toksynami) i nie ma nic wspólnego z nadwagą czy otyłością. Ta przypadłość może dopaść każdą z nas.

Cellulit lipidowy

To cellulit powstający wskutek nierównomiernego rozkładania się podskórnej tkanki tłuszczowej. Zaburzenia w metabolizmie tłuszczów i mikrokrążeniu plus większa przepuszczalność tkanek są głównymi przyczynami powstawania tego rodzaju cellulitu. Kluczem do jego zwalczenia jest zrzucenie zbędnych kilogramów i wszystkie te działania, które należy podjąć w ramach usuwania każdego innego cellulitu (dieta, ćwiczenia, kosmetyki wzmacniające i wspomagające usuwanie podskórnych złogów).

Cellulit cyrkulacyjny

Jest połączeniem cellulitu wodnego i lipidowego, tzn. pod skórą nierównomiernie gromadzi się zarówno woda jak i tkanka tłuszczowa.

Jak łatwo się domyślić metody usuwania cellulitu należy dopasować do jego rodzaju (charakteru, fazy rozwoju). Im lepiej to zrobimy, tym łatwiej będzie nam go usunąć. Niestety – zmiana nawyków dietetycznych, regularne masaże i aktywność fizyczna (przemyślana) są nieodłącznymi elementami tej walki.

Ps. A u mnie i tak najlepiej sprawdza się body wrapping!